Főszerepben a kékfrankos
Manapság már majdnem minden hónaphoz köthető egy szőlőfajta, ezért az április hónap fajtája: a kékfrankos.
Honnan is ered, mit tudhatunk róla?
Kékfrankos morfológiája Kép: www.obstsortendatenbank.de |
Eredete a mai napig tisztázatlan, ahány kutatás, publikáció, előadás, annyiban más-más születési hely hangzik el. Manapság a leghitelesebb állítás az, hogy Ázsiából a Kaszpi-tenger mellől származik. Van aki szerint Ausztriában van a szülőhelye, de valaki a Balkánra eszküszik. Szóval lehetne itt is vitatkozni, de térjünk rá magára a fajtára részletesebben.
Általános elterjedése Közép-Európán belül Ausztriában, és Németországban van. A kékfrankost tartják Közép-Európa legfontosabb és legnagyobb területen termesztett szőlőfajtájának.
Hazánkban a soproni, villányi, szekszárdi, és az egri borvidéken termesztik legfőbbképpen. Sopronban több, mint 1100 hektáron termesztik, és így ezt a területet tartják a világ legnagyobb egybefüggő kékfrankos ültetvényények.
Fürtje rövid nyelű, közepesen tömött, és szeptember végi éréssel szüretelhető.
Bora savhangsúlyos, gyümölcsös, kissé fanyar, csipkebogyós jegyekkel jellemezhető, de ezek mellett fűszeres, zamatos, közepes tannintartalmú, jól eltartható, sok étellel párosítható. Magyarország legelterjedtebb vörös borfajtája, és bikavéreink alapbora. Magyarországon a legtöbb rozét ebből a fajtából készítik.
Rokonnevei: Blaufränkisch, Blauer Limberger vagy Lemberger (német név, Lemberg hercegségére utal), Franconia, Frankovka, Frankovka modra, Moravka.